XSIGHTS Araştırma Sonuçları

gundem_yazi_duyuru_bannerlar

Uluslararası araştırma şirketi XSIGHTS’ın yaptığı “En Başarılı Liderler Araştırması” ndan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Sıkı kontrol altında tutulan ve spekülasyona açık sonuçlarla manupüle edilen “Mütareke Basını”nın, tüm engelleme ve gözardı etme çalışmalarına rağmen; Genel Başkanımız Sayın Osman Pamukoğlu, “En Başarılı Liderler Araştırması”nda 4. Sırada yer aldı.

Türkiye’nin Sesi Paneli üzerinden 15-20 Mart tarihlerinde yapıldığı belirtilen araştırmaya yanıt veren katılımcılara, başarılı siyasi liderler, en başarılı iş adamı, en başarılı iş kadını, en başarılı STK lideri, en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı ve en başarılı dünya liderleri hakkında sorular yöneltildi.

XSIGHTS Genel Müdürü Çiğdem Penn “Katılımcıların en başarılı bulduğu iki iş adamı, iki büyük holdingi temsilen Ali Sabancı (yüzde 20,7) ve Rahmi Koç’tur (yüzde 14,5). Erkekler ve kadınlar en çok Ali Sabancı’yı başarılı bulurken, Recep Tayyip Erdoğan’ı başarılı bulanlar en çok Ali Ağaoğlu, Murat Ülker ve Ali Sabancı’yı başarılı bulmaktadır. Ayrıca 45-54 yaş sahipleri en çok Ali Sabancı’ya (yüzde 51,1) güvenmektedir.

En başarılı iki iş kadını ise sırasıyla Güler Sabancı (yüzde 25,5) ve Suzan Sabancı (yüzde 12,4) oldu. Güler Sabancı’ya İzmir, Hatay ve Antalya bölgesi diğer bölgelere göre daha fazla başarılı bulurken, Hanzade Doğan Boyner (yüzde16,8) ve Ümit Boyner’e (yüzde 14,9) erkekler, Suzan Sabancı’ya (yüzde 17,9) ise kadınlar daha başarılı bulduklarını belirtti. Recep Tayyip Erdoğan’ı başarılı bulanlar da en çok Güler Sabancı’yı (yüzde 30,6) başarılı bulmaktadırlar.” diye konuştu.

Penn “Sivil toplum kuruluşları içinde en başarılı iki lider ise TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz (yüzde 32,7) ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu (yüzde 8,8) oldu. Erkekler kadınlara göre Muharrem Yılmaz’ı (yüzde 40,5) ve Rifat Hisarcıklıoğu’nu (yüzde 12,5) daha fazla başarılı bulmakta iken, kadınlar ise İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İSO Başkanı Tanıl Küçük’ü daha başarılı bulmaktadır. Katılımcıların nerdeyse üçte biri (yüzde 30) fikir beyan etmemiştir; bu da STK liderlerinin iş adamları ya da politikacılar kadar tanınmadığının işaretidir” dedi.

Çiğdem Penn, “Büyükşehir Belediye Başkanları içinde en başarılı iki isim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (yüzde 25,2) ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu (yüzde 12,3). RTE’yi başarılı bulanlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı (yüzde 43,9) ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i (yüzde 15,0) daha başarılı bulurken RTE’yi başarılı bulmayanlar ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu (yüzde 24,0) ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i (yüzde 17,7) daha başarılı bulmaktadır. Ayrıca İstanbul’da Kadir Topbaş’ı başarılı bulan yüzde 49,4 iken İzmir’de Aziz Kocaoğlu’nu başarılı bulan yüzde 87,4′tür” dedi.

XSIGHTS Genel Müdürü Çiğdem Penn en başarılı iki dünya liderinin, global siyasi oyuncuların iki farklı ucunda duran Barrack Obama (yüzde 26,4) ve Mahmud Ahmedinejad’ (yüzde 14,5) olduğunu açıkladı. Penn, “Özellikle Mardin bölgesi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a diğer bölgelere göre daha başarılı bulmaktadır. (yüzde 87,1)” şeklinde konuştu.

Baracak Obama ve Mahmud Ahmedinejad’ın ilk iki sırayı paylaştığı kategoride Japonya Başbakanı Şinzo Abe üçüncü olurken liste, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile devam etti.

11 ismin yer aldığı listede, AKP’li siyasilerin ‘Davos Lideri’ ve ‘Dünya Lideri’ olarak nitelendirdiği RTE’nin bulunmaması ise çarpıcıydı.

LİNK: http://haber.gazetevatan.com/turkiyenin-en-basarili-liderleri/526903/9/siyaset

894 Kez Toplam, 1 Kez bugun okundu

Tweet