TÜRKİYE VE MISIR

turkiye_misir_slayt

TÜRKİYE VE MISIR

Amerika Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını üretmesi için, TAİ’nin kurulmasına himmet buyurduğunda, Mısır’a da üretilecek uçaklardan 60 adetini “Sen alacaksın.” talimatını vermişti. Türkiye’ye ise, “Sen de, Mısır’ın ürettiği zırhlı araçları alacaksın” dedi. Kahya planlıyor, düzenliyor, yanaşmalar da “başüstüne” diyerek aldıkları direktifleri yerine getiriyordu.

Buyruklar, tabii ki bundan ibaret değildi.

Askeri, siyasi, ekonomik alanlarda Amerika’nın ulusal çıkarları neyi gerektiriyor ve ihtiyacı neyse, getirdiği hükümetler de el pençe isteneni yapıyorlardı..

Çok bilinen ve yakın bir örnek olduğu için söylüyorum: Malatya Kürecik’e kurulan radar da bu örneklerden biridir. Teknoloji ve sistemlerden fersah fersah uzak bir garibim de “Düğmesi bizde!” diyecek kadar aymazca konuşmalar yapıyordu..

Bu iki ülke de bir general, Genelkurmay Başkanlığına atanmayı müteakip hemen Amerika’ya davet edilir ve bunların yakalarına madalya takılır. Madalya alanlar da mutlu ve sevinçli bir halde ülkelerine dönerler. Biri de demez ki: “Ben ne yaptım da ABD bana bu madalyayı layık gördü?” Amerika önce verir sonra da ister.

Amerikalı siyasetçiler Türkiye ve Mısır’a geldiklerinde, sadece akranı siyasetçilerle görüşmekle kalmayıp Genelkurmay Başkanlarıyla da görüşürler!..

Mübarek öncesi Mısır halkı gene sokaklardaydı. Hem Amerika hem de Avrupa hareketi destekledi. “Ilımlı islam modeli” diye devreye soktukları, orta doğuyu şekillendirme planına Mısır da dahildi, diğer ülkeler gibi. Mısır ordusu perde arkasından hareketi destekliyordu ve sonun da koşulları yeterli bulunca yönetime el koydu ve Mübareği devirdi..

Bu darbe değil miydi aymazlar? Niye o zaman şakşaklıyordunuz?
Doğru veya yanlış Mübarek de çok sevdiğiniz sandıktan seçilmiyor muydu?.

Amerika ve Avrupa, darbe demiyormuş! Bu iki yüzlülükmüş! Sizin tümünüz iki yüzlü ve utanmazsınız. Taksim olaylarına kadar hükümeti destekleyen ABD ve Avrupa bu tarihten sonra, tıpkı Mısır’da Mursi’ye yaptıkları gibi, AKEPE’ye de sırtlarını döndüler. Elbette, Türkiye ile Mısır arasında, Cumhuriyetin temel nitelikleri yönünden aşılmaz sosyolojik özellikler olduğundan, gelecek de halk hareketlerine ağırlık verecekleri ayan beyan ortada. Bunu da estetik bir diplomatik dille açıklıyorlar..

Mursi’nin, 04 Temmuz 2013 günü, Financial Times’a söylediği söze bakar mısınız? “Onlar bizi akşama kebap yapmadan, biz onları öğle yemeğinde yiyeceğiz” yemeye hazırlandığı, onlar dediği, kendisine oy vermeyen yüzde 48 oranındaki halk..

Mursi’nin el çabukluğu ile kabul ettirdiği Mısır Anayasasının maddeleri:
. Devletin dini islam, resmi dili Arapçadır. Şeriatın ilkeleri yasamanın ana kaynağıdır.
. Şeriat ilkeleri yanında sünni İslam devletini ve Müslüman alimlerin kabul ettiği kaynaklar esastır.
. Şeriat ile ilgili meselelerde El Ezher’e danışılır.

ABD ve Avrupa’nın, şunları gördükten sonra paçaları tutuşup, 180 derece çark yapmaları çok normal. Rüzgar ektiler ama fırtına biçmek zorunda kaldılar..

Dünyada, Türkiye dışında Mısır da olup bitene ağlayıp, yırtınan kimse de yok. Hale bakar mısınız? Kendi ülkesinde: “Ben laik değilim, devlet laik” diyen Mısır’a akıl veriyormuş! “Laikliği devreye sokun” diye. Mursi’de olaylar yükselirken meydan da muhalifler mi daha çok, yoksa kendi taraftarları mı ona göre karar almaya çalışıyordu. Ne kadar benziyor her şey değil mi? “yüzde elliyi evde zor tutuyorum” safsatası ve hemen arkasından yapılan toplama mitingler! Tıpkı tornadan çıkmış gibiler..

Amerikan yönetiminin sesi New York Times; “Tunus ve Mısır’ın yanı sıra Türkiye’de de İslamcı partilerin iktidar paylaşımı; kamu güvenliğinde ve hükümet olmanın laik uygulamaları konusunda kriz yaşatıyor.”

Kahya nasıl getirdiyse, öyle de götürür.
Nasıl olacağını ve zamanlamayı da kendisi bilir.

Özeti şu: “Abbas yolcu”..
İşte siyasi bağımlılık böyle bir şeydir.
Sadece zil takıp oynatmazlar, burnuna halka da takarlar..

“Dini, dünyevi amaçlarına alet eden insanlar, aslında inançsızdırlar. Bu tip insanlar için inanç, herhangi bir dünyevi amaca ulaşma da araç durumundadır..”
(Lev Nikolayeviç Tolstoy)

Osman Pamukoğlu
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı

510 Kez Toplam, 3 Kez bugun okundu

Tweet