OTLAKÇI

otlakci

Kuşlar, yüzlerce yıldır, binlerce kilometreyi kat ederek, baharda güneyden kuzeye, sonbahar da, kuzeyden güneye, sıcak bölgelere göç ederler..

Göç yolları yorucu, zor, çetin ve tehlikeli tuzaklarla doludur. Kararlı, azimli ve inançlı kuşlar, bütün sıkıntı ve risklere göğüs gererek, bu yolculuktan vazgeçmezler..

Kuş cinsleri içerisinde öyleleri vardır ki, bu zorlu ve çileli uçuşu göze alamayarak, kendilerine kolay beslenme ve barınma sağlayan bir arazi seçip, yaşamlarını orada sürdürürler. Tembel, hazırcı ve beleşçi oldukları için bunlara “otlakçı” denir..

Göç yollarından vazgeçen kuşlar, akılları sıra kurnazlık yapmaktadırlar ama aslında aptaldır. Çünkü seçtiği arazi kesiminde düzenin bir parçası olmuş; göç yolları sınırsızken, kendini belirli bir araziye hapsetmiştir. Sınırlı yerler, avcılar ve yırtıcıların, neyin nerede olduğunu, çok iyi bildikleri yerlerdir!.

Sınır, düzen demektir. Düzende otlakçıların arazi konumlanması şöyledir: Düzlükler de, yani en altta konumlananlar; tarla kazı, tüy kafa, muhteşem sığırcık, buğdaycıl ve kömürcüdür. Sırtlarda, yeşil tangara ve bıyıklı kamışcınlara rastlanır.Tepeli guguk, tepeli örümcek ve tepeli kardinal, daha yukarılarda yaşarlar. Mot mot ve hot hot cinsleri, her kesimde bulunabilir..

Türkiye arazisi otlakçı cennetidir!.

Kendilerini aklın buyruğuna göre yönetip, göç yollarını sevenler; cesur ve özgür olanlardır…

Osman Pamukoğlu
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı

Not: Bu metinde yer alan kuş isimleri, doğada yaşayan özgün kuşlara aittir. Bir benzerlik mi gördünüz yoksa?.

542 Kez Toplam, 1 Kez bugun okundu

Tweet