GARİP VE ZEHİRLİ BİR ANLAŞMA

GARİP VE ZEHİRLİ BİR ANLAŞMA
(GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI)

06/03/1995 yılında dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın tarafından imzalanıp 01/01/1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması'nın bugüne kadar Türkiye'ye maliyeti, Ekonomi Bakanının açıklamasına göre 400 Milyar Dolardır. Bu anlaşma yüzünden Türk ihracatçısı ve devletimiz giderek zarara uğramaktadır. 
Avrupa'ya yamanma siyasetimiz eskiden beri var olan bir duygu ve o günlerde başarı elde edilmiş gibi kamuoyu yanıltılarak bu anlaşma imzalanmıştı. İlginç olan yanı da, bu anlaşmayı aday üye veya üye sıfatı kazanmadan imzalayan tek ülke Türkiye'dir. 
AB ülkeleri ve AB'nin ticaret anlaşması imzaladığı her ülkenin malları sıfır gümrükle veya çok düşük gümrük vergisi ile ülkemize girerken, bizim mallarımızın yüksek vergilerle ihraç edilmeye çalışılması zararın nedenidir ve artık başka ülkeler bizimle ticaret anlaşması yapma yerine AB ile anlaşma yaparak onlara tanıdığımız ayrıcalıklardan faydalanma yolunu seçmektedirler. Garip ve hangi akla hizmetle imzalandığı ve halen hangi gerekçeyle uygulamaya devam edildiğinin anlaşılması güçtür.
Bu durum Türkiye'ye yapılan en büyük haksızlık ve adaletsizliktir. Dünkü kapitülasyonların ta kendisidir. Ülkemizi teslimiyetçi siyasetçilerimiz aracılığıyla, tam üyelik masallarıyla dolap beygiri gibi döndürüyorlar. Bu anlaşmanın derhal dondurulması ve gerekirse birliğe girme çabalarının durdurulması gerekmektedir. Kimsenin bu milleti soymaya ve soyulmasına izin vermeye hakkı yoktur. 
Tüm uluslararası ilişkilerin "Hak ve Eşitlik" esasına göre yürütülmesi gereklidir.

HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ