EKONOMİ’NİZİ SEVSİNLER!.

ekonominizi_sevsinler

İç borç: 212 milyar dolar. Dış borç: 327 milyar dolar. Kredi kartı borçları: 83.3 milyar. Tüketici kredi kartı borçları: 248.4 milyar. Kredi kartını ödemeyenler: 618.286 kişi. Protestolu senet sayısı: 1.000.091 kişi..

Limanlar ve madenler dahil verimli tüm kamu malları yağma hasanın böreği gibi yabancılara ve yandaşlara dağıtıldı..

İşçi ölümlerinde dünyada birinciyiz. Son 8 ay da 1264 işçi hayatını kaybetti. Kozlu ve Elbistan’dan sonra Soma’daki 301 işçi katliamı göz göre göre geldi. İstanbul’daki asansörde hayatını kaybeden 10 işçiyi ise gözünü rant bürümüş katiller katletti.. Türkiye’de iş yapan 6800 şirketten 5000’i güvenlik kurallarına uymayı taahhüt etmesi gereken sözleşmeyi yerine getirmiyor. Getirmeyince ne oluyor? Küçük küçük paralar ödeyerek durumu idare ediyor!.

Sendikalara gelince, bunların işçilerle yakından uzaktan zerrece ilgileri yok. Bunlar, aşiret reisi bile değil, boş birer susak.. Bunun en bariz örneği Soma katliamından sonra TV ekranlarındaki surat ve söylemlerinden bile görmek mümkündü..

Tarım alanları yağmalandı ve yağmalanmaya devam ediyor. Köylü beş harcayıp bir alıyorsa neden bu zahmete katlansın ki.. Hayvancılık da can çekişiyor. Zeki milletlerin müteşebbisleri uyandı: “Şimdi dünyada silah beslenme” diyorlar. Geç bile kalmışlar çünkü dünyada 7 milyar insan yaşıyor ve harcanan 100 doların 50’si beslenmeye harcanıyor..

Dünyada gelişmekte olan ülkelerin hükümetleri, (Bizim gibiler) neoliberal ideolojiyi benimseyen egemenlerin işlerini yönetme sorumluluğu aygıtlara dönüştürülmüştür..

Neoliberalizmin; milliyetçiliğe ve tutkulu yurtseverliğe karşıdır, (çomak sokacağını bilir) ücretlerdeki düşüşler, eğitim, sağlık, barınma ve beslenme gibi temel yaşam ihtiyaçlarında haksızlık ve eksiklikler umurunda değildir. Zengin ve yoksul arasındaki farkın giderilmesi gibi, insani doğal duygu bu türde bulunmaz, sosyal devlet ise düşmanıdır..

Dün nereden geldiğini unutmuş, kendine saraylar yaptıran en pahalı uçaklarda uçanın yanında, milyonlarca kişi 823 lira asgari ücretle evini geçindirmeye çalışırken, annesinin ve kendinden daha küçük kardeşlerinin önünde ayakkabısız okula başlamaya giden 6 yaşında bir erkek çocuk!. Kimin parası kimin için harcanıyor? Bu’na katlanılabilir, sabredilebilir ve hoş görülebilir mi?

Türkiye’de vergileriniz nerelere ve neyin karşılığında heba ediliyor, hiç merak ettiniz mi? Milli takımın başındaki şahıs ayda 400.000 euro alıyor! Nedir milli takım? Türkiye’de futbol oynayan lisanslı futbolcularından istediğini seç, senede bir kaçı geçmeyen müsabakalarda, bu futbolcuları oynat.. Aman ne muazzam bir emek, alın teri!. İşte İzlanda maçı, bir kaplanın karşısında kedi yavrusunun şaşkınlığı ve çaresizliğinden başka bir şey değildi.. İzlanda’nın kişi başına düşen milli geliri 30-35 bin dolar, bizde ise ıkına sıkına 10 bin dolar olduğu iddia ediliyor! İzlanda’nın başındaki teknik direktör ayda sadece 14 bin dolar alıyor! Bu örneği niye verdim? En düşük gelir sahibinden bile alınan dolaylı ve dolaysız vergilerin nasıl har vurup harman savurulduğu, görün ve anlayınız diye..

Hak ve Eşitlik Partisi işte bütün bunlar ve öteden beri olagelen bu adaletsizlikler, haksızlıklar çok önceden görüldüğü için 2008 yılı sonbaharında kuruldu. Ve o tarihte kaleme alınan programları siyasi ilkeler olarak Kırmızı Kitapta, ekonomik ilkeleri de Beyaz Kitapta yayımlandı.. Arzu eden herkes parti sitesinden programları indirebilir, okuyup bilgi sahibi olabilir..

Sosyal devlet olmadan toplumsal adalet olmaz. Hepar’ın ekonomik programı “ biz sosyal demokratız” diye yıllardır ortada dolaşıp, mangalda kül bırakmayanlara da nal toplatır..

Hepar, ülkenin geleceğidir…

TEK UMUT TEK YOL HEPAR

Osman Pamukoğlu
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı

5,130 Kez Toplam, 1 Kez bugun okundu

Tweet