BRAVO CAPİTANO!.

19764 Kez Okundu

Tweetle

BRAVO CAPİTANO!.

BRAVO CAPİTANO!.

Sene 1222, Cengiz Han, Harzemşah (İran) üzerine yürürken, Türk garnizonlarının savunduğu Semerkant ve Taşkent şehirlerini yerle bir ettikten sonra, kendini hiç savunmadan teslim olan bir kente girdi. Şehirlerini müdafaa etmeyen halka o kadar kızdı ki; eli silah tutan tüm erkeklerin kendileri için mezar kazmasını emretti.

Herkes, kendi mezarlarını kazarken, çok yaşlı bir insan, her şeyi göze alarak Cengiz Han’ın önüne kadar gelmeyi başardı ve : “Ulu Hakan’ım, şu delikanlı benim oğlum. Ne olur onu bağışlayın” dedi..Cengiz’in cevabı ibret vericiydi: “Şimdi benden mezarını kazan oğlunun bağışlanmasını istiyorsun. Ama, diğerleri gibi sen ve oğlun da memleketiniz mezarın kenarındayken kılınızı bile kıpırdatmadan uzaktan seyrediyordunuz! Bu sonucu hazırlayan sen ve senin oğlun gibi olanlar. Boşuna dil dökme, bağışlamam ihtiyar…”

Sene 1935, sömürge peşindeki İtalyan ordusu Habeşistan da. (Etiyopya) Habeşler, İtalya’nın teknolojik üstünlüğü ve en güçlü silahlarına karşı ülkelerini öyle bir savundular ki, tanklara bile, okla, mızrakla, atlarla hücum ettiler..İtalyan’lar siperlere çakılıp kaldılar. Hareket etmek şöyle dursun, donup kaldılar..

Bir İtalyan yüzbaşı kendi askerlerini hücuma kaldırmak için: “Büyük Roma medeniyetini yeniden canlandıracağız, şan ve şerefler sizi bekliyor askerler, karşımızdakiler çerden çöpten topluluklar, onlardan mı korkacağız? İtalyan ulusu, bu büyük zafer de sizin de bulunduğunuzu öğrendiğinde sizleri göklere çıkaracaktır. Torunlarınıza göğsünüzü gere gere, ben de oradaydım diyeceksiniz…” Ve yüzbaşı son sözünü söyledi: “Süngülerinizi takın ve el bombalarınızı hazırlayın. Ben, siperden ileri atılır atılmaz, benim arkamdan bütün gücünüzle saldırın..”

Yüzbaşı dediğini yaptı ve tabancasını eline alıp, ok gibi siperden fırlayarak ileriye doğru koşmaya başladı..

İtalyan askerinin hiçbiri yerinden kıpırdamadı fakat siperlerin üstü coşkulu bir alkış tufanı ve şu nakaratla çın çın çınladı!. “Bravo Capitano!. Bravo Capitano!. Bravo Capitano!.”

Kıssadan hisse…
Doğrudur!
Her şey gelip geçer..
Hayat, sadece ve sadece, karar ve eylemdir…
İnsanın en kötü hali; boş boş konuşarak ömründen saatleri, günleri, haftaları ve yılları çöpe atmasıdır, yaşayanlar ve ölüler gibi..

Osman Pamukoğlu
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı

Yukarı